Sosyal Medya Ajan(lığ)ı

Her geçen gün gelişen ve hayatımızın bir alanını işgal eden yazılım teknolojilerinin özellikle cep telefonu ve uygulamalarının gerçek manada neler yapabildiğini tamamen çözmek neredeyse imkansız.

Vaktimizin çoğunu bunlara vermek tasvip edilmeyen bir hareket olur. Biz de bu noktada hem teknolojiyi kullanmak hem de vakit kazanmak için bir yol var mı dediğimizde karşımıza gene bir teknoloji, bir uygulama çıkıyor.

Bu uygulama bahsettiğimiz sıkıntıyı gidermekle beraber neredeyse diğer bütün uygulamalara hakim olabiliyor.

Kullandığım onlarca özelliğinden en çok kullandığım birkaç özelliğinden bir iki tanesini nasıl ve ne amaçla kullandığımı yazmak istiyorum.

Madem bol iletişimli bir iletişim çağındayız o zaman biraz merakımızı kullanarak biraz da sosyal medya bilgimizi geliştirmek için bu teknoloji nimetlerinden ekstra fayda elde etmeye başlayabiliriz.

Her şeyden önemlisi art niyet beslemeden iletişim ağımızı, takibimizi ya da monitoring işlemimizi bölgemizde hatta dünya çapında genişletebiliriz.

“Sosyal Medya Ajanlığı” dediğim bu işlemin baş rol oyuncusu “All In One” deyimine uygun Ifttt uygulaması olacak. Yaklaşık 277 uygulamayla bağlanıp çalışabilen uygulamanın sloganı, “We connect your favorite apps, so they work best for you.

Bu uygulama bütün işimizi görecektir, yalnız iletişimin popüler uygulamaları zaten sizde var ise. Eğer popüler uygulamalar yoksa zaten meraklı birisi değilsinizdir. Bırakın bu yazıyı.

Konumuza gelelim.

Öncelikle yaşadığımız bölgenin lokasyon bazlı paylaşımlarını takip edip, insanları hakkında bilgi edinmek için “Lokal Nabız” dediğim takip işlemlerine geçelim. Ben buna Lokal Nabız diyorum siz ne anlıyorsanız sizin için odur.

Bu işlem için Ifttt uygulamamızın yanında kullanacağımız popüler uygulamalar Twitter ve Instagram olacak.

Amacımız gizli takip olacağı için takip edilen hiç kimse durumdan haberdar olmamalıdır. Ve olamayacaklar…

Yaşadığınız bölgede (çapını belirleyebilirsiniz) atılan tweeti, tweet atanı takip etmeden görebilmek için yapmanız gereken, Ifttt de Twitter alanına giriş yapıp, iki uygulamayı birbirine bağladıktan sonra Twitter başlığı altındaki: “Your friendly neighborhood tweet Watch! ” seçeneğini seçin. Gördüğünüz gibi başlık gayet masumane. Sonra Harita adresi verin. Çapı geniş ya da dar tutmak için zoomlama seçeneklerini kullanın. Bütün ayarlamalar yapıldıktan sonra “Add” dediğinizde atılan tweetler size mail olarak gelecektir.

alan takibi

Direk notification yani bildirim olarak almak için ise; “Create New Recipe” dedikten sonra, “start here” alanına Twitter’ı seçin. Alt başlıklardan ; “New tweet by anyone in area” seçeneğini seçip harita adresi verin. Sonra “then +” alanına girip “if notifications” uygulamasını seçin. “Send a notification” deyip “continue” butonuyla işlemi geçin. “finish” diyerek işlemi tamamlayın.

harita belirleme

Twitter dışında bir de bölgedekileri görsel olarak takip etmek için bu sefer de instagram’ı kullanıyoruz.

Aynı şekilde ifttt de instagram’ı da bağladıktan sonra instagram başlığı altında bölgede paylaşılan resimleri kimseyi takip etmeden görmek için bu sefer “Create New Recipe” dedikten sonra, “start here” alanına Instagram’ı seçin. Alt başlıklardan ; “New photo by anyone in area” seçeneğini seçip harita adresi verin. Sonra “then +” alanına girip “if notifications” uygulamasını seçin. “Send a notification” deyip “continue” butonuyla işlemi geçin. “Finish” diyerek işlemi tamamlayın.

Sizin de fark ettiğiniz gibi bu uygulamaların içerisinde bir çok özellik hali hazırda mevcut. Özellikle spesifik bir hashtag takip etme özelliğine bir çok alanda monitoring için işinize yarayacaktır.

Şimdi bu ayar ile bolca bildirim almaya başlarsınız. Biraz fazla olsa da ayrıcalıklı olmanın zevkini yaşatır size.

Yalnız kendinizi fazla kaptırmamaya bakın 😉

Ben Android telefon kullanıyorum. Notification kısmı için Androidin kendi özelliğini yeterli görmediğimden üçüncü bir uygulama ile bildirimleri kapalı ekran üzerinden segmentler halinde karıştırmadan takip edebiliyorum.

Konuyu burada bitirmek yerine spesifik bir hashtag(#) kullanımını ve kişi takibini de göstermek istiyorum.

Birincisi Twitter’da belirli bir hashtag ile atılan her tweeti ekranınıza çekebilirsiniz ki bu da bir nevi monitoring olacak ve sizin ilgi ya da merak alanımıza göre size bilgiler sunacak.

Nasıl yapılacağına bakalım:

“Create New Recipe” dedikten sonra, “start here” alanına Twitter’ı seçin. Alt başlıklardan ; “New tweet from search” seçeneğini seçip bir hashtag belirleyin. Sonra “then +” alanına girip “if notifications” uygulamasını seçin. “Send a notification” deyip “continue” butonuyla işlemi geçin. “finish” diyerek işlemi tamamlayın.

hashtag takibi

Bir diğeri de ikinci uygulama olan Insatgram’dan belirli bir hashtag ile paylaşılan resmi, atanı takip etmeden görmek olacak.

Nasıl yapılacağına bakalım:

“Create New Recipe” dedikten sonra, “start here” alanına Instagram’ı seçin. Resim takibi için alt başlıklardan; “New photo by anyone with specific hashtag”, video takibi için; “New video by anyone with specific hashtag” seçeneğini seçip bir hashtag belirleyin. Sonra “then +” alanına girip “if notifications” uygulamasını seçin. “Send a notification” deyip continue butonuyla işlemi geçin. “finish” diyerek işlemi tamamlayın.

Son olarak fark ettirmeden Twitter ve Instagram’dan belirlediğiniz bir kişinin gönderilerini takip etmek istiyorsanız yapmanız gereken;

“Create New Recipe” dedikten sonra, “start here” alanına Twitter’ı seçin. Alt başlıklardan ; “New tweet by a specific user” seçeneğini seçip bir kullanıcı adı girin. Sonra “then +” alanına girip “if notifications” uygulamasını seçin. “Send a notification” deyip “continue” butonuyla işlemi geçin. “finish” diyerek işlemi tamamlayın.

kişi takibi

Bitirmek istiyorum bunun için daha teknik bir işlem olan feed bilgisi çekmekısmını artık ifttt uygulamasını merak edip kurcalamak isteyenlere bırakıyorum.

Bu yolla sitelerde paylaşılan her yeni yazıyı ya da eklemeyi anında bildirim olarak çekebilirsiniz.

feed

Uygulamayı kullandıkça ayarlarınızı daha iyi optimize edebilecek konuma geleceksiniz. Bu şekilde daha spesifik iletişim ağları oluşturup monitörleyebileceksiniz. İster sessizce takip eder ister müdahil olursunuz size kalmış.

Ifttt uygulamasının faydaları bunlarla sınırlı değil. Siz de merakınızı, fikirlerinizi ve diğer uygulamalar ile bağlantılarını kullanarak hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Hadi iyi kurcalamalar.

Comment (1)
zen
Ocak 5, 2019

dangerous

Cevapla

Leave A Comment